نقطه جوش الکل و آب

آب و الکل از مهم‌ترین موادی هستند که در زندگی روزمره ما مصرف می‌شوند. هر یک از این مواد دارای خواص م

توسط مدیر سایت در 11 شهریور 1402

آب و الکل از مهم‌ترین موادی هستند که در زندگی روزمره ما مصرف می‌شوند. هر یک از این مواد دارای خواص منحصربه‌فردی هستند که در برخی موارد برای ما حیاتی هستند. اما یکی از ویژگی‌هایی که این دو ماده از یکدیگر متمایز می‌کند، نقطه جوش آن‌ها است. در این مقاله قصد داریم درباره نقطه جوش الکل و آب صحبت کنیم و اهمیت آن را بررسی کنیم.

نقطه جوش آب
آب یکی از اساسی‌ترین مواد برای زندگی است و وجود آن بر روی زمین امر ضروری است. نقطه جوش آب به دمای ۱۰۰ درجه سانتیگراد می‌باشد. این یعنی آب به دمای ۱۰۰ درجه سانتیگراد از حالت مایع به حالت بخار تبدیل می‌شود. اما ارتفاع جغرافیایی نیز بر روی نقطه جوش آب تأثیرگذار است. به این معنا که در ارتفاعات بالا کوهستانی، نقطه جوش آب پایین‌تر می‌باشد.

نقطه جوش الکل
الکل نیز یک ماده مایع است که در بسیاری از صنایع و مصارف خانگی استفاده می‌شود. نقطه جوش الکل به دمای حدود ۷۸ درجه سانتیگراد قرار دارد. از این رو، الکل به آسانی و در طول فصول گرم سال به شکل بخار تبخیر می‌شود. همچنین باید به‌یاد داشت که نقطه جوش الکل نسبت به آب کمتر است.

تفاوت نقطه جوش الکل و آب
از اولویت علمی و قابل قبولی ما به نظر می‌رسد که بدانیم به چه علت نقطه جوش آب بالاتر از الکل است و چرا در دست آموخت ویژگی مهم دیگری شناخته شده است. با توجه به تصویر مولکول‌های آب و الکل در صفحه موردنظر بالاتر یا پایین‌تر امیدواریم که بتوانید جواب مناسبی بدهید.

تأثیرات دما
دما بر روی نقطه جوش موادی مانند آب و الکل تأثیر زیادی دارد. هنگام افزایش دما، نیروی ترمودینامیکی نیز بزرگتر می‌شود و در پایان باعث می‌شود نقطه جوش بعضی از مواد بالا برود. در صورت بررسی مولکول‌های آب و الکل، به دلیل اختلاف در اتصالات آن‌ها، نقطه جوش آب بالاتر از الکل است.

تأثیرات اتصالات مولکولی
با بررسی مولکول‌های آب و الکل، می‌توان مشاهده کرد که اتصالات داخل مولکول‌های آب به شکل پلیس بسته است. این اتصالات باعث می‌شود نقطه جوش آب بالا و پایین بیاید. الکل نیز از اتصالات هیدروژنی استفاده می‌کند، اما اتصالاتش در مقایسه با آب کمتر باز است. این در حقیقت دلیل اصلی است که نقطه جوش الکل کمتر از آب است.

نتیجه‌گیری
در این مقاله به بررسی نقطه جوش آب و الکل پرداختیم. همچنین تأثیرات متعددی که دما و اتصالات مولکولی بر این مواد دارد را بررسی کردیم. توجه به نقطه جوش ماده‌ها در فرایندهای صنعتی و کشاورزی بسیار حائز اهمیت است و معرفی آنها در علم شیمی نیز مورد توجه قرار می‌گیرد.

منابع
1. مقاله: تأثیرات دما بر نقطه جوش
2. کتاب: اساسیات شیمی عمومی
 


ادامه بحث

منبع
آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن